سوله

سوله در زبان انگلیسی با عنوان های industrial shed  و niches شناخته می شود. به عبارت ساده تر سوله، به سازه فلزی با سقف شیب دار گفته می شود که دهانه های ورودی بزرگ دارند. یعنی کلیه سازه های شیبدار دو طرف شیب، یکطرف شیب، هلالی یا قوسی، سوله نامیده می شوند از قبیل: آشیانه های هواپیما (Aircraft hangars) ، سالن های انباری، سالن پارکینگ و گاراژ ها و سالن دامداری ها، سالن کارخانجات صنعتی، سالن های ورزشی (Niches sports halls) ، مرغداری ها (chicken shed) و …

این نوع از سازه ها را از لحاظ وزن به دو دسته سبک و سنگین تقسیم بندی می کنند. در حال حاضر در مقایسه با سوله های سنگین استفاده از سوله سبک عمومیت بیشتری یافته است چرا که سازه های سنگین از قیمت بالاتری برخوردار هستند و همچنین در ساخت آنها از منابع و قطعات بیشتری نیز استفاده می شود. از سازه های سبک در موارد مختلفی استفاده می شود و از لحاظ کاربرد محدودیتی نیز برای آن متصور نیست. در سالن های ها ورزشی از سازه های سبک بیشترین استفاده می شود این نوع سازه ها را به راحتی می توان جابجا کرد و در مکان های مختلفی استفاده کرد.

سبک بودن این سازه ها به این معنی نیست که از مقاومت خوبی برخوردار نیستند از لحاظ مقاومت نیز در شرایط بسیار خوبی برخوردار هستند این نوع از سازه های سبک در انواع مختلفی نیز تولید می شوند و در بازار موجود هستند.

سوله